Język angielski, czyli ciekawostki o współczesnej łacinie

Jaki jest najpopularniejszy język obcy na świecie? Oczywiście język angielski!

Mową Szekspira posługuje się dziś na świecie około 2 mld użytkowników, z czego tylko około 400 milionów jest rodzimymi użytkownikami. Zatem nie bez powodu język ten jest nazywany współczesną łaciną, gdyż podobnie jak ona, stał się językiem uniwersalnym, którym porozumiemy się w większości miejsc na świecie.

Jest też wiele ciekawych faktów na temat tego języka obcego, które warto znać!

Język angielski

REKLAMA:

Język angielski przyszedł z terenów Niemiec

Angielski jest językiem zachodniogermańskim, który przywędrował wraz z anglosaksońskimi osadnikami w V wieku. Przybyli oni na wyspy z ziem znajdujących się na terenach dzisiejszych Niemiec.

Współczesny język ma jednak niewiele wspólnego z mową tamtych ludów, gdyż w ciągu wieków został wzbogacony przez wpływy języka normańskiego czy starofrancuskiego.

Szekspir słowotwórca

Jeżeli mowa o wzbogacaniu języka i jego rozwoju należy wspomnieć o Williamie Szekspirze. Co ma wspólnego ten słynny poeta z językiem angielskim, poza tym, że posługiwał się nim tworząc swe dzieła? Bardzo wiele, gdyż ten wybitny artysta dodał ponad tysiąc słów do języka angielskiego!

Sam wymyślał wiele słów, które następnie umieszczał w swoich sztukach. Dziś większość z tych słów jest używana w codziennej mowie.

Słowa używane i nieużywane

W angielszczyźnie jest około 2 milionów. Jak się jednak okazuje, większość z nich jest jednak nie używana na co dzień. Ogólnie w aktywnym użyciu w przybliżeniu jest 171 tysięcy słów, zaś przeciętny użytkownik posługuje się średnio przedziałem słów pomiędzy 20 tysięcy a 30 tysięcy.

Angielski angielskiemu nie równy

Charakterystyczną cechą tego języka jest także ogromna ilość jego dialektów. Różnice te przejawiają się nie tylko w wymowie niektórych słów, ale też w ich znaczeniu oraz użyciu kompletnie innych form gramatycznych. Słuchając Brytyjczyka i Amerykanina usłyszymy, że mówią oni w różny sposób.

Jednakże, często słuchając dwóch Brytyjczyków z dwóch różnych części Wysp Brytyjskich będziemy się zastanawiać w jakim języku mówią. W samym Zjednoczonym Królestwie funkcjonuje 10 głównych dialektów, w Stanach Zjednoczonych Ameryki są to już 24 dialekty!

Poza tym istnieje wiele dialektów jak nowozelandzki, australijski, indyjski oraz cała masa innych!
Angielski to język obcy, który jest pełen niespodzianek. Warto też go lepiej poznać korzystając z różnych kursów i szkoleń, gdyż jest to dzisiaj najbardziej popularny język świata.